TEKLİF AL
img
10.02.2021
Hayal Gücünden Gerçeğe...

3B baskı teknolojisinde yeni olan veya ek bilgi edinmek isteyenler için bir yazı dizisi hazırlamaya karar verdim. Devrim niteliğindeki  bu teknoloji ile ilgili birçok bilgi, veri, detay ve haberleri sizlerle paylaşacağım. Peki 3B baskı nedir? Neden ihtiyaç duyarız? Dilerseniz buradan başlayalım.

Teknolojik gelişmelerin insanoğlunu nasıl etkilediği her zaman tartışma konusu olmuştur. İlk sanayi devrimi su ve buhar gücü üzerine kuruluyken, ikinci sanayi devriminde elektrik enerjisi, üçüncü sanayi devriminde dijitalleşme ile birlikte elektroniğin kullanımı tüm iş süreçlerinde değişime yol açmıştır. 2010’lu yılların başında ise dördüncü sanayi devrimi - Endüstri 4.0 - kavramı ortaya çıkmıltır. Buna göre, minimum enerji kullanımı, düşük üretim maliyetleri, kalte ve yüksek verimin sağlanması amaçlanmakta, sadece üretim değil, bu süreçleri etkileyen yöntem ve çevresel faktörlerin de geliştirilmesi hedeflenmekteydi. İşte bizim konumuzda burada başlıyor. Endüstri 4.0’ın önemli kavramlarından biri olan 3B Yazıcılar ve 3B Üretim teknolojileri…

3B baskıyı, geleneksel üretim yöntemlerinden ayıran en temel özelliği, eklemeli / katmanlı üretim sürecinin olmasıdır. Gelişmiş teknolojiye sahip 3B yazıcıların, plastik yada metal malzemeyi  katman katman işlemesi sonucu, zaman ve maliyet tasarrufu sağlayan bir üretim yöntemidir.Basit bir örnek verelim. Lego bloklarından bir ev yaptığımızı düşünelim. Evin temelinden başlayarak kat kat yukarıya doğru çıkar, en sonunda çatıyla bitiririz. Öyle değil mi? İşte 3B üretim sürecini de bu şekilde düşünebiliriz.

Farklı teknolojiye sahip ve farklı malzemeler kullanan birçok 3B yazıcı vardır. İlerde bu konulara da değineceğim. Ancak bilinmesi gereken en önemli konu; malzeme ve uygulamalar açısından 3B baskıda “her üretim sürecine uygun tek bir çözümün” olmamasıdır. Yani sahip olduğum 3B yazıcıdan istediğim parçayı, istediğim malzemeden üretebilirim düşüncesi yanlıştır. Her teknolojinin kullanım alanı, kullandığı malzeme farklı olduğu gibi, kendine özgü avantaj ve dezavantajları vardır. Burada dikkat edilmesi gereken nokta, üretilecek parçanın ne amaçla kullanılacağıdır. Ne demek istediğimi teknolojileri anlatacağım yazımda çok daha iyi anlayacaksınız.

Neden İhtiyaç duyarız? Faydaları nelerdir?

3B yazıcıların kullanıcı ağı oldukça geniştir. Endüstriyel alanda Ar-Ge, üretim, mühendislik, bakım-onarım, tasarım bölümlerinde kullanıldığı gibi hobi amaçlı ev kullanıcıları da mevcuttur. Peki bizler bu teknolojiye neden ihtiyaç duyarız? Nasıl bir katma değer sunar?

3D baskı teknolojisinin en önemli katkılarından birisi  hızlı prototiplemedir. Hızlı prototipleme, tasarımı yapılmış bir parçanın mümkün olan en kısa sürede üretilerek test edilmesidir. Seri üretime girmeden önce olası hata yada eksikliklerin tespit edilmesini sağlar. Böylece ileride oluşabilecek felaketlerin önüne geçilmiş olur. Bu da zaman ve maliyet demektir.

Esneklik sağlar;Tasarımda yapılan revizyon sonrası, kısa sürede 3B baskı teknolojisiyle parça üretilerek gerekli testler yapılabilir. Bu olumlu etki tasarımdan başlayıp tüm üretim süreçlerine yansır.

Rekabetçi yaklaşım;Geleneksel üretim yöntemlerine göre daha düşük maliyet ve zaman avantajından dolayı, işletmelerin daha kısa sürede ürün geliştirip pazara sunar. 3B baskı, pazara girecek ürünü hayal gücüne değil, somutlaştırarak gerçeği yansıtır.

Erişilebilir;3B baskı sistemleri çok daha erişilebilirdir. Geleneksel üretim sistemlerinin kurulum maliyetlerinin yanında bir 3B yazıcı kurulumu çok daha düşüktür. Ayrıca, 3D baskı neredeyse tamamen otomatiktir ve makineyi çalıştırmak, denetlemek ve bakımını yapmak için çok az ek personel gerektirir veya hiç gerektirmez, bu da makineyi diğer üretim sistemlerinden çok daha erişilebilir hale getirir.

Sürdürülebilir;3D baskı, tek bir parça için çok daha az atık malzeme yaratır, ayrıca  bazı 3B baskı teknolojilerinde kullanılan malzemeler geri dönüştürülebilir.

3B baskı, tasarım ve üretim süreçleri açısından yeni bir çağ başlattı. Bir zamanlar gerçekleştirilmesi imkansız olan fikir/projeler artık somut olarak elimizde ve pazara giriş süresi çok kısa. Geliştirilen malzeme ve teknolojiler kullanıcıların elini daha da güçlendiriyor. Günümüzde masaüstü yazıcınızdan 316L paslanmaz çelik parçalar dahi üretebiliyorsunuz. Hayaldi gerçek oldu…

Saygı ve sevgilerimle…

Önder Yapıcı